Teaching > Masterclasses
  FR ENG  
     
  Masterclasses and List of our Guest Teachers

During the two-year course students benefit from a variety of masterclasses.  Topics are chosen according to the teaching objectives of a given year, and leading specialists from the different disciplines are invited to provide students with a uniquely varied and challenging training.

- Traditional dances: Indian, Spanish, African, Cancan etc.
- Theatre: Commedia dell’arte, Shakespearian theatre, French theatre
- Show dances: hip-hop, jazz etc.
- Circus arts: acrobatics, tightrope walking, Röhnrad etc.
- Improvisation workshops and personal creations
- Nutrition and cooking classes for dancers
- Martial arts: “I was very young when I first realised the relevance of Japanese culture as a source of inspiration and a mental model.  In the sixties, thanks to my meeting with master Taisen Deshimaru, I was able to enter into the heart of Zen and the martial arts. After that, my frequent visits to Japan, when I was working with Japanese ballet and theatre companies, gave me the possibility to penetrate into the depths of a mental universe in which I discovered my authentic self, beyond space, frontiers and oceans. Thanks to Kabuki and actors such as Tamasaburo Bando, thanks to my long collaboration with the Tokyo Ballet, thanks to the writer Mishima, the musician Mayusumi, the fashion designer Issey Miyake, and thanks to the numerous Sumo matches I watched in Japan, I feel that this culture is also my own, , and I try to ensure that my Rudra school in Lausanne can to some extent reflect my passionate interest in this form of knowledge."
Maurice Béjart

- Other classical and modern dance techniques (guest teachers)


Guest teachers list :

 

Classical dance

 

Loipa AJAURO (Cuba)
Julio AROZARENA (Cuba)
Sylviane BAYARD (Allemagne)
Muriel BELMONDO (France)
Alan BEALE (Angleterre)
Nancy BIELSKI (USA)
Katalin CSARNOY ( Hongrie )
Lucien DUTHOIT (France)
Sylvie DEMANDOLS (France)
Suzanne FARRELL (USA)
Michel GASCARD (France)
Timothy GORDON (Nouvelle-Zélande)
Anne HEBARD-SCHREIBMAN (USA)
David HOWARD (USA)

Vladimir LIAKINE ( Russie)
Monique LOUDIERES (FR)
Jacques MARSA (FR)
Gilbert MAYER (France)
Sulamith MESSERER (Russie)
Colette MILNER (France)
Koen ONZIA (CH)
Galina PANOVA (Russie)
Azari PLISSETSKI (Russie)
Jaqueline RAYET (France)
Carmen ROCHE (Espagne)
Emma SANDALL (Australie)
Sergie SOLOVIEV (Russie)

Modern dance

  Carolyn CARLSON (USA)
David CHASE (USA)
Larrio EKSON (USA)
Paul ESTABROOK (USA)
Darius GRANDISSON (France)
Dyane GRAY-CULLERT (USA)
Michal HAVKIN (Israel)
Joice HERRING (USA)
Denise JEFFERSON (USA)
Selatin KARA (USA)
Yuriko KIKUCHI (USA)
Ed KORTLAND (Pays-Bas)
Valérie LACAZE (France)
Fritz LUDIN (USA)
Max LUNA III ( Philipines)
Harris MANDAFOYNIS (Grèce)
Armando MARTEN (CUBA)
John MEAD (USA)
Douglas NIELSEN (USA)
Martha REISELD-SHUR (Israel)
David STEEL (Danemark)
Clay TALIAFERRO (USA)
Christel WALLIN (Suède)
Malou AIRAUDO (France)
Myra WOODRUFF (USA)
Lone LARSEN (Danemark)


Arts martiaux

  Kendo

FUKOMOTO Shuji, 8 e Dan
"Maitre d'armes de la garde impériale de l'empereur du Japon."
FUKOMOTO Shigehiko,7' dan
MOREL Florence, 5' Dan
BACQUIN Patrick, 5' Dan
ITO Ryuji, 5' Dan
DELORME Pierre, 5' Dan
Ia-I-Do

FUJII Hiroko, 6' Dan

Indian dance - African dance - Cubain dance - Spanish dance

 

Indian dance:

Savitry Naïr
Narendram Pengadatodi
Shantala Shivalingapa
Atmananda Talavidya


African dance:

Germaine Acogny (Senegal)
Assiata Abdou (Comores)
Léna Blou (Guadeloupe)
Laura Beaubrun (HaÏti)

Cubain dance:

Francisco Davalos Hernandez


Spanish dance:

Manolo Marin
Concha Castillo


Cancan - Tango - Theater

 

Cancan:

Dans le cadre de la production de Jérome Savary: "La vie parisienne" et de la présentation de ce spectacle à l'Opéra de Lausanne en décembre 2005, Mademoiselle Nadège Maruta a dispensé un stage à tous les élèves de l'école-atelier. Un casting final a permis à plusieurs d'entre eux de faire partie du spectacle à l'Opéra de Lausanne.


Tango:

Philippe LIZON , ex-soilist of the "Ballet du XXème siècle"

Theater:

French Theater, Shakespearien theater and Comedia dell arte :


Anne DELBEE (France)
Michel DUCHAUSSOY (France)
Alphonse GORIS (Belgique)
Richard HAHLO (Angleterre)
Alain LOUAFI (France)
Michelle MONETTA (Italie)
Ioshi OIDA (Japon)
Andre STEIGER (Suisse)


Circus arts - Nutrition and cooking

 

Circus arts:

Coming from the Moscow circus, the "Cirque du soleil" and from the gymnastic high level :

Suzanna RAYANOVA (Russie)
Viatcheslav GORSHKOV (Russie)
Valérie LACAZE (France)
Mathew Jessner (Canada)
 Shantih Breikers (Suisse)

Nutrition and cooking:

Teachers of the "Ecole Internationale Hotelière de Lausanne"



 

ClassesMasterclassesTeachersAcademics